Projektas ‘Puissance’ – peržengti galios ir žinojimo ribą

Sigita: Merginos, papasakokite apie save. Kokie ankstesni Jūsų projektai ir pasirodymai/performancai? Kuo gyvenate šiandien?

Inga: Su Greta susipažinome dar kaip studentės Vilniaus dailės akademijoje, Kauno fakultete. Matėme viena kitos kuriamą estetinę stilistiką, pastebėjome bendrą jautrumą aplinkai, daiktams, ypač popieriui. Pamenu buvo tarpas kai ilgai viena kitos nematėme ir tuomet susitikome Vilniuje ‘Kitchen’ restorane. Tąkart labai aiškiai pajutau, kad kursime kartu. Iškart po kelių dienų keliavome performinti į ŠMC. Kartu dalyvavome Creature Live Art festivalyje, lankėme viena kitos parodas ir sekėme kūrybinę veiklą Lietuvoje ir užsienyje. Naujas mūsų darbas ‘Puissance’ – turtingas asmeninėmis ir profesinėmis patirtimis, per laiką išmylėtomis ir išgvildentomis.

Greta: Esam menininkės. Susipažinom 2012 metais Kauno architektų namuose. Dalyvavau parodoje ‘Poperukas’. Parodos kuratorė buvo Inga. Susižavėjau ja, ‘meilė iš pirmo žvilgsnio’ buvo neatsitiktinė. Festivalyje ‘Winter Creature’ atlikome autorinius ilgos trukmės performansus. Paskutinis bendras projektas įvyko prieš mėnesį –  buvome performanso “Mirštu, kaip noriu gyventi” atlikėjos. Šiandien gyvename ‘Puissance’ atlikimu, kurį rodysime lapkryčio 23 dieną, ‘House of Puglu’ teatre.

22424308_1557137670976114_5575218471170223278_o22467592_1557137424309472_8409080039562537127_o

Fotografijos: Mindaugo Mikulėno / Performansas „Mirštu, kaip noriu gyventi“

Sigita: Kaip gimė projekto idėja?

Greta: Ieškojau atsakymo į klausimą: Kas nutiks, kai tapsime labai galingi? Tikiu, kad ‘Puissance’ metu ar vėliau šis klausimas iškils ir žiūrovams. Šiuo metu suvokiu savo kūno galią ir jo ribas per šokį. Pavadinimas gimė iš kompromiso. Inga norėjo kurti performansą, o aš – šokio spektaklį. Ilgai ginčijomės be sprendimo. Teko surasti naują išeitį, taip gimė penki veiksmo kvadratai, kuriuose sudėjome visą savo patirtį. Daug keliavome, tikimės, kad iš vakarų pasisemta patirtis padės nustebinti Lietuvos auditoriją. Nesiekiame būti sulygintos su egzistuojančiomis trupėmis, norime atrasti savo stilių.

Inga: Galia man yra jausmas, kuris yra vedantysis proto atžvilgiu. Didelę dalį gyvenimo žmogus praleidžia galvoje, kuria tikimybių teorijas, vietoj to, jog ištikro tikėtų savo vidiniu žinojimu. Aš pati dažnai esu šioje dvikovoje tarp proto ir jausmo. Kuris kurį veja? Kuris kuriam vadovauja? Gyventi jausmais – man tolygu išgyventi kritinį mirties tašką, peržengti žinojimo ribą. Iš čia kyla vidinės galios pažinimas, suvokimas už suvokimo ribų.

 

Papasakokite apie projektą plačiau.

Inga: Kai kažką konkrečiai apibrėži nebelieka vibracijos, judėjimo, laisvės interpretuoti – todėl aprašyme atsiranda penki veiksmo kvadratai, kurie galiausiai tampa choreografiniu ir scenografiniu atspirties tašku. Kūrybinio proceso metu mes kalbame viena su kita apie galios fenomeną, ką tai reiškia kievienai iš mūsų, reflektuojame gyvenimui, socialininei erdvei, ieškome jos atspindžių. Vardant vidinės galios pajutimo kartais labai svarbu prarasti išorinę, įvaizdinę jos pusę.

Greta: Projekte sutiksite dvi moteris, vyraus penki galios simboliai: meditacija, intelektas, seksualumas, įvaizdis ir statusas. Mūsų galia yra mėlyna. Ošia didelis vanduo. Jūra.

 

 

Sigita: Ar tai bus vienkartinis projektas ar tęsite jį toliau?

Inga: Iki šiol kurdavau vieno karto performansus. Tai dažna performanso mene – išgyventas veiksmas esamoje akimirkoje. Tačiau su šiuo kūriniu ketiname judėti toliau, rodyti jį festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje. Lapkričio 23 d. taip pat ne pabaiga. Jau dabar matau koks šis kūrinys ir pats procesas yra organiškas, atviras kaitai ir skirtingiems kontekstams. Ketiname rodyti jį Venecijoje, o ten jis taip pat įgaus kitų perspektyvų. Tai nėra nekintamos struktūros spektaklis. Jis turi rėmus iš kurių visuomet išsilaisvina.

Greta: Su Inga tarėmės sukurti tokį stiprų projektą, kad galėtume jį rodyti Venecijoje. Planuojame po premjeros tęsti darbą su projektu ‘Puissance’.

 

 

Sigita: Gal jau turite naujų ateities planų ir projektų?

Greta: Tęsime kūrybą meninėse rezidencijose Lietuvoje ir užsienyje. Brandiname planą kartu su Inga surengti kūrybines judesio ir performatyvaus meno dirbtuves.

Inga: Taip, tačiau ateities planus esu linkusi išlaikyti paslaptyje iki tol, kol jie įsitvirtina materialiame kūne.

 

Penki veiksmo kvadratai ‘Puissance’, lapkričio 23 dieną 19 valandą House of Pouglu teatre, Vilniuje.

Menininkės : Greta Bernotaitė ir Inga Galinytė.

Kalbino : Sigita Pikturnaitė

Komentarai