Tarptautinis projektas „Keistos istorijos“: Jaunoji Lenkijos naratyvinė tapyba

unnamedGegužės 14 d. 18 val. galerijoje „Meno forma“ (Savanorių pr. 166, Kaunas) įvyks jaunųjų Lenkijos menininkų, atstovaujančių figūratyvinę ir naratyvinę tapybą, grupinės parodos atidarymas.

Šie jaunieji Lenkijos tapytojai – vaizduojamųjų menų akademijų Krokuvoje, Vroclave, Gdanske ir Varšuvoje auklėtiniai. Vieni iš jų savo kūryba jau padarę rimtą paraišką Lenkijos meno scenoje, kiti dar tik pradedantys aktyvią kūrybinę veiklą.

„Keistose istorijose“ jaunieji menininkai gvildena kasdienio gyvenimo dideliame mieste problemas, mažiau žinomas praeities ir šiandienos, mitų ir pasakų (dažniausiai išgalvotų pačių autorių) istorijas. Vieni paveikslai nutapyti poetiško realizmo stiliumi, kiti labiau abstraktūs, dar kiti pasižymi supaprastintu piešiniu. Naudojamos įvairios technikos ir stiliai tokie skirtingi, jog kai kurie tapybos darbai iš pirmo žvilgsnio net neprimena tradicinių paveikslų – yra nekasdieninių formų ir eksponuojami tiesiog ant grindų.

Reikšminga tai, kad plintančioje multimedijų, kompiuterių ir interneto eroje, parodos menininkai  deklaruoja nuoseklų prieraišumą tradicinei tapybai, figūratyvumui (kai kurie autoriai) ir naratyvui.

Kalbant apie šių menininkų parinkimą šiai grupinei ir teminei parodai, būtina pažymėti, jog šia kolekcija nesiekiama sukurti ar išskirtinai apibendrinti naujas tendencijas jaunųjų Lenkijos menininkų tapyboje. Tai tiesiog dešimties jaunų menininkų grupinė paroda.

Projektu „Keistos istorijos“ kuratorius siekia kritiškai parodyti jaunų Lenkijos tapytojų kūrybos įvairovę ir aukštą meninį kūrybos lygį. Atsižvelgta ir į tai, jog lankytojai ypač mėgsta keistas, neįtikėtinas, neaiškias, dažnai net mįslingas iš pirmo žvilgsnio ne iš karto „perskaitomas“ istorijas ar pasakojimus. Nes menas siekia įtraukti žiūrovą į savo „žaidimus“, skatina „klausyti“ vizualių pasakojimų.

Tikimės, jog ir ši kolekcija pasieks šių tikslų. Šios „Keistų istorijų“ parodos debiutas įvyko galerijoje „Stalowa“ š. m. balandžio mėn. Šiandien jos jau pasakojamos Lietuvos žiūrovui. O tai jau savotiškas patikrinimas, ar jaunųjų menininkų vizualūs pasakojimai yra universalūs ir suprantami ne vien tik Lenkijoje.

2014 m. birželio mėn. galerijoje „Stalowa“ bus pasakojamos naujos „Keistos istorijos“. Jaunųjų Lietuvos menininkų naratyvas.

Parodoje dalyvaujantys menininkai: Viola Tycz, Julia Curyło, Berenika Kowalska, Justyna Kabala, Sylwia Górak,Tomasz Karabowicz, Małgorzata Wielek-Mandrela, Agnieszka Żak-Biełowa, Joanna Karpowicz, Marta Julia Piórko.

Parodos kuratorius: Krzysztof Stanislawski (Varšuva).

Paroda veiks iki birželio 4 d.

Komentarai